Krosno i Korczyna: gotowe na przyjęcie zawodników

Krosno i Korczyna: gotowe na przyjęcie zawodników

17 maja 2022 0 przez Monika Fiejdasz

77 kierowców z Europy zgłosiło się udziału w 19. Wyścigu Górskim Prządki – Valvoline, organizowanym przez Automobilklub Małopolski w dniach 20 – 22 maja. Podkarpacki wyścig rozpocznie zmagania kierowców, którzy w tym sezonie walczyć będą we FIA IHC – Międzynarodowym Pucharze FIA w Wyścigach Górskich. Swoją rywalizację zaczną także zawodnicy walczący o mistrzowskie szarfy i puchary w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski.
Licząca 3820 metrów trasa została przystosowana do startów samochodów z nadwoziem otwartym (tzw. bolidy), które zawsze stanowiły największą atrakcję dla kibiców. W tym roku na wyścigowym odcinku Korczyna – Czarnorzeki zobaczymy aż 9 takich aut. Swój udział potwierdził Sebastien Petit (FRA, Nova NP01), II wicemistrz Europy w kat. 2 w 2021 i zdobywca Pucharu Europy FIA, który do Korczyny jedzie prosto z hiszpańskiego wyścigu 50. Subida Internacional al Fito. Nie zabraknie też Martina Juhasa (SVK, Lola B02/50), dwukrotnego Mistrza Polski w kat. 2. Nowością będzie pojawienie się dwóch samochodów wyścigowych, zgłoszonych przez polskich kierowców. Jakub Kaszuba i Wojciech Janicki wystartują bolidami FR 0212 Alfa Romeo.
Wśród samochodów z nadwoziem zamkniętym, w najmocniejszej grupie 1 zobaczymy aż 6 aut; Dan Michl (CZE) tradycyjnie przywozi do Polski Lotusa Elise, także Lotusem wystartuje Gabriel Kubit (POL), najszybszy polski kierowca jeżdżący w górach autem napędzanym na jedną oś.
W Gr. 2 zgłosiło się również 6 zawodników, wśród nich mistrz Europy w tej grupie i II wicemistrz Europy w kategorii samochodów „ z dachem” w 2021 Dubai (POL), który przypomni polskim kibicom swojego Mitsubishi Lancera Berg Monster. Do tej grupy przeniósł się Sebastian Stec (POL, Ford Fiesta), zaś niespodziankę przygotował Bartłomiej Madziara (POL), który w zeszłym tygodniu zaprezentował swoją nową wyścigową broń – Porsche 991 GT3 Cup
W Gr. 3 do wyścigów powracają Szymon Piękoś (POL, Mitsubishi Lancer) i Tomasz Myszkier (POL Skoda Fabia WRC). Pojawi się także Jakub Ulanowski (POL, Mitsubishi Lancer), którzy stanął na najwyższym stopniu podium w grupie 3 podczas FIA HCM 2021.
Mateusz Gołek (POL) przesiadł się z wyścigowego Peugeota 208 do mocniejszego VW Scirocco zaliczonego do Gr. 4; rywalizować będzie m.in. z doświadczonym Peterem Ambruzem (SVK, Mitsubishi Lancer).
W Gr. 5 obserwować będziemy przede wszystkim kolejną w tym roku rywalizację Macieja Serafina (POL, Renault Clio) z Piotrem Ilnickim (POL, Honda Civic Performance), którzy prowadzą w tej grupie w Mistrzostwach Europy; obaj, podobnie jak Petit, przyjadą do Korczyny prosto z trzeciej Rundy FIA EHC w hiszpańskim Arriondas. Na pewno nie będą mieli łatwego zadania, w grupie konkurować będą aż z 15 innymi kierowcami.
Wśród zgłoszeń widnieją także dokumenty dwóch pań. Doświadczona Anna Ambruz (SVK) tym razem zasiądzie za kierownica bolidu Tatuus FR 2000 zaś Klaudia Glazar (POL) zgłosiła Hondę Civic.
Podczas 19. Wyścigu Górskiego Prządki – Valvoline, kierowcy rywalizować będą także w wyścigowych cyklach FIA CEZ ( Mistrzostwa FIA Strefy Europy Centralnej) i MMSR – Międzynarodowych Mistrzostwach Słowacji.
Dyrektorem tegorocznego wyścigu jest Marcin Fiejdasz, odpowiedzialny w Polskim Związku Motorowym za wyścigi górskie, reprezentujący PZM w Komisji Wyścigów Górskich FIA. Obserwatorem ze strony Międzynarodowej Federacji Samochodowej został Kevin Ferner (DEU), który już kilka miesięcy temu wizytował trasę wyścigu, Zespołowi Sędziów Sportowych przewodniczyć będzie Dusan Koblisek (SVK), kierujący pracami Komisji Wyścigów Górskich FIA.
Organizatorzy z Automobilklubu Małopolskiego Krosno zadbali o dodatkowe atrakcje dla kibiców. W Krośnie, w Klubie K-15 działać będzie oficjalny Klub Kibica, gdzie będzie można śledzić wyścig na ekranach telewizorów, w namiocie Podkarpackiej Państwowej Uczelni będzie można dokonać swoistej „diagnostyki” swojego organizmu. Strefa Kibica powstanie także na Rynku w Korczynie. Miłośników historii na specjalne nocne zwiedzanie w sobotę zaprasza Muzeum Historii Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Kibice mogą liczyć także na degustacje potraw regionalnych, przygotowywanych z lokalnych produktów przez partnera zawodów – Stowarzyszenie Polska Ekologia.
Skrócony Harmonogram Zawodów:
20.05 piątek Krosno
09.30 – 17.00 Odbiór Administracyjny Krosno Siedziba KPU Rynek 1.
10.00 – 18.30 Badanie Kontrolne Krosno Rynek
19.00 Uroczyste otwarcie zawodów Krosno, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
21.05 Sobota Korczyna
09.30 1-szy podjazd treningowy (FIA IHC, FIA-CEZ, GSMP 1, MMSR 5)
11.30 2-gi podjazd treningowy (FIA IHC, FIA-CEZ, GSMP 1, MMSR 5)
14.00 Wolny trening (FIA IHC, FIA-CEZ) 1-szy podjazd wyścigowy (GSMP 1, MMSR 5)
15.30 Wolny trening (FIA IHC, FIA-CEZ) 2-gi podjazd wyścigowy (GSMP 1, MMSR 5)
Ok. 45 minut po zakończeniu podjazdu Ceremonia wręczenia nagród za GSMP 1 oraz MMSR 5 ( Korczyna – Rynek)
22.05 Niedziela Korczyna
09.00 1-szy podjazd treningowy (GSMP 2, MMSR 6) Wolny trening (FIA IHC, FIA-CEZ)
11.00 2-gi podjazd treningowy (GSMP 2, MMSR 6) 3-podjazd podjazd treningowy (FIA IHC, FIA-CEZ)
13.30 1-szy podjazd wyścigowy (FIA IHC, FIA-CEZ, GSMP 2, MMSR 6)
15.30 2-gi podjazd wyścigowy (FIA IHC, FIA-CEZ, GSMP 2, MMSR 6)
Ok. 45 minut po zakończeniu podjazdu Ceremonia wręczenia nagród za Rundy FIA IHC, FIA CEZ, GSMP 2 i MMSR 6 (Korczyna – Rynek)

Uroczyste – otwarte dla kibiców – rozpoczęcie zawodów odbędzie się w piątek 20 maja o godz. 19.00, w Sali Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.
19. Wyścig Górski Prządki – Valvoline, został objęty patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego.