Jubileuszowy wyścig górski w kolebce polskiego przemysłu naftowego

Jubileuszowy wyścig górski w kolebce polskiego przemysłu naftowego

1 maja 2023 0 przez Monika Fiejdasz

Jubileuszowy, ORLEN 20. Wyścig Górski Prządki, który rozpocznie się 5 maja Odbiorem Administracyjnym i technicznym Badaniem Kontrolnym na terenie Centrum Handlowego VIVO! W Krośnie, rozpocznie tegoroczną rywalizację kierowców walczących w Międzynarodowym Pucharze FIA w Wyścigach Górskich (FIA EHC) i Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski GSMP. Rozgrywane na trasie Korczyna – Czarnorzeki zawody po raz kolejny znalazły się w elitarnym gronie 4 pucharowych wyścigów FIA, oprócz Polski zawodnicy rywalizować będą także, we Włoszech (Trento – Bondone), Słowenii (Gorjanci) i w Niemczech (Osnabrűck).
Podczas przedwyścigowej konferencji prasowej, zarówno organizatorzy z Automobilklubu Małopolskiego Krosno, jak i przedstawiciele samorządów Korczyny i Krosna podkreślali korzyści promocyjne dla regionu – Województwa Podkarpackiego, wpływ wyścigu na systematyczne ulepszanie infrastruktury drogowej na trasie wyścigu, która służy także na co dzień mieszkańcom oraz korzyści wynikające z przyjazdu na wyścig zarówno zawodników i ich ekip, ale także licznych kibiców. Prowadzący konferencję Prezes Automobilklubu Małopolskiego Krosno, Wojciech Tomkiewicz i Dyrektor Wyścigu Paulina Florek dowodzą grupą ponad 200 osób przygotowujących zawody, mając wsparcie sponsora strategicznego zawodów – koncern PKN ORLEN.

Jan Zych, Wójt Gminy Korczyna: Czas szybko biegnie, pamiętam, jak 20 lat temu przystępowaliśmy do organizacji pierwszego wyścigu. Wtedy organizatorzy z Automobilklubu Małopolskiego Krosno i zawodnicy stwierdzili, że trasa do Czarnorzek nadaje się na przeprowadzenie takiej imprezy. Mieliśmy wiele obaw, nie wiedzieliśmy, czy podołamy organizacji takich zawodów, jak zareagują na to nasi mieszkańcy. Po 20-tu latach mogę powiedzieć, że to była dobra decyzja. Mieszkańcy Gminy Korczyna okazali się fanami wyścigów górskich, docenili ich wartość promocyjną i korzyści wynikające z napływu tak dużej ilości gości. Doceniają także systematyczne poprawianie nawierzchni; trasa wyścigu to droga wojewódzka, dzięki wsparciu Marszałka Województwa Podkarpackiego trwają prace projektowe modernizacji trasy, m.in. montaż zupełnie nowych, podwójnych barier energochłonnych.

Do zawodów zgłosiła się rekordowa, jak na starty w Polsce ilość zawodników w bolidach klasyfikowanych w Kategorii 2 – pojazdów z nadwoziem otwartym. Wśród nich ubiegłoroczny zwycięzca wyścigu, Francuz – Sebastien Petit (Osella PA 30), Mistrz Polski Martin Juhas (Lola B02/50) czy Sebastian Fołta (Lola T96/50), który trzy lata temu jako pierwszy kierowca bolidu pokonał trasę korczyńskiego wyścigu.

Bronisław Baran, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna: Cieszymy się, że jesteśmy partnerem kolejnej edycji wyścigu górskiego, że możemy wspierać Automobilklub Małopolski Krosno w realizacji wyścigu, ale tez w codziennej działalności. Wyścig przetrwał najtrudniejsze chwile, jubileuszowa edycja po raz kolejny przyniesie wiele wymiernych korzyści dla naszego miasta, wiele wartości dodanych, które jako samorząd możemy przez cały rok wykorzystywać.

W najmocniejszej w Kat. 1 (samochody z nadwoziem zamkniętym) Grupie emocje kibiców wzbudzi na pewno rywalizacja Waldemara Kluzy (Mitsubishi Lancer AMS) z Danem Michlem z Czech (Lotus Elise) i Gabrielem Kubitem (Lotus Exige), najszybszym polskim kierowcą ostatnich lat, startującym samochodem napędzanym na jedną oś.

Dokładna lista zgłoszeń –  www.wyscigprzadki.

Oprócz FIA EHC i GSMP, tegoroczny wyścig będzie także rundą Mistrzostw Europy FIA Strefy Europy Centralnej i Międzynarodowych Mistrzostw Słowacji . Tegoroczną nowością będzie rywalizacja Fiatów 126p, normalnie startujących na torach zamkniętych w Maluch Trophy. Tak więc jubileuszowy wyścig górski w Korczynie będzie także rundą wy Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Trasa wyścigu, którego sponsorem głównym jest PKN ORLEN, liczy 3820 metrów, rozpoczyna się na Rynku w Korczynie a kończy w miejscowości Czarnorzeki, nieopodal Rezerwatu Prządki, od którego wyścig wziął swoją nazwę.

W sobotę 6 maja rozegrana zostanie 1 Runda GSMP i 4 Runda MMSR PAV, dla kierowców klasyfikowanych w FIA IHC i FIA CEZ będzie to dzień podjazdów treningowych. W tym dniu kibice zobaczą kierowców podczas czterech podjazdów, które rozpoczną się o godz. 9:30.
Niedziela 7 maja to dzień wielkiego ścigania. Oprócz kolejnych rund zawodów krajowych, przeprowadzone zostaną podjazdy wyścigowe klasyfikacji międzynarodowych.

20. ORLEN Wyścig Górski Prządki odbywa się pod Patronatem Honorowym Pana Władysława Ortyla, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Piotra Przytockiego – Prezydenta Miasta Krosna i Jana Zycha – Wójta Gminy Korczyna.