Gwiazdy wyścigów górskich wracają do Korczyny

Gwiazdy wyścigów górskich wracają do Korczyny

22 maja 2024 0 przez Monika Fiejdasz

W najbliższy weekend 25 i 26 maja w Korczynie rozegrany zostanie 21. Wyścig Górski Prządki, poprzedzony piątkowym badaniem kontrolnym w Krośnie, będący m.in. 2. Rundą FIA IHC – Międzynarodowego Pucharu FIA w Wyścigach Górskich. Wśród zgłoszonych 73 zawodników z Austrii, Czech, Finlandii, Polski, Serbii, Słowacji i Włoch nie zabraknie najszybszych kierowców sezonu 2023 FIA IHC: Sebastiena Petita (FRA, Osella PA 30) i Dana Michla (CZE, Lotus Elise). Organizatorem zawodów jest Automobilklub Małopolski Krosno.

W zeszłym roku Petit zwyciężył w Korczynie w klasyfikacji FIA IHC w Kategorii 2 (samochody z nadwoziem otwartym, nazywane także bolidami czy formułami) i na koniec sezonu stanął na najwyższym stopniu podium cyklu. Dan Michl zwyciężył w zeszłym roku w Kat 1 FIA IHC (samochody z nadwoziem zamkniętym).

Podczas 21. Wyścigu Górskiego Prządki prowadzone będą także inne klasyfikacje. W 3 i 4 Rundzie Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski o punkty walczyć będą m.in. Mistrzowie Polski z ubiegłego roku: Grzegorz Rożalski (Mitsubishi Lancer EVI IX, wicemistrz Polski z 2023) oraz mistrzowie Polski w poszczególnych klasach: Robert Sługocki (Mitsubishi Lancer EVO X), Roman Baran (Mitsubishi Lancer), Michał Zalewski (Honda Civic Iperleggera), Sebastian Matuszewski (Honda Civic Type R EP3), Grzegorz Kluza (Renault Clio 2 Sport), Martyna Serafin (Renault Clio), Michał Smyka (Fiat Seicento) i Mistrz Polski w kategorii Historycznej GSMP Wojciech Myszkier (Volkswagen Golf 2 GTi).

Oprócz wspomnianych klasyfikacji kierowcy będą zdobywać punkty także w FIA CEZ (Mistrzostwa FIA Strefy Europy Centralnej) i FIA CEZ Hist. oraz w MMSR PAV – Międzynarodowych Mistrzostwach Slowacji.

Po raz pierwszy w Polsce zobaczymy bardzo szybko jeżdżącego Uroša Brkiča z Serbii, zwycięzcę grupy CN-E2-S.C. w FIA CEZ 2023, dysponującego topowym bolidem Norma M20F. Do kategorii 2 – aut wyścigowych przeniósł się wielokrotny Mistrz Polski Gabriel Kubit, który zaprezentuje bolid ADR 3 KMS z dwulitrowym silnikiem Honda Mugen.

Na starcie zobaczymy także Szymona Piękosia i Karola Krupę (Skoda Fabia); obaj zawodnicy Automobilklubu Małopolskiego Krosno skupiają się w tym sezonie na startach W FIA EHC (Mistrzostwa Europy FIA w Wyścigach Górskich). Po udanym starcie w Rechbergu w Austrii (w najmocniejszych grupach Krupa był trzeci w Gr. 2 a Piękoś piąty w Gr. 1), obaj kierowcy planują starty w prawie wszystkich rundach tego czołowego cyklu wyścigów górskich.
Atrakcją dla kibiców na pewno będzie widowiskowa jazda pojazdu typu cross-car, który do Korczyny przywiezie Teodor Kocur (Speedcar Wonder).

Ciekawostką jest, że cykl FIA IHC powstały w 2014 z połączenia dwóch serii: FIA IHC i FIA Hillclimb Challenge obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie.

Po pierwszej tegorocznej rundzie – francuskim klasyku Saint Jean du Gard – Col Saint Pierre trzech czołowych kierowców ma tyle samo punktów. Dwóch z nich – Giovani Fabio Grasso (ITA) i Adama Kralika (CZE) zobaczymy już w piątek podczas Odbioru Administracyjnego i dostępnego dla kibiców Badania Kontrolnego w Krośnie, na terenie MOSiR.

Harmonogram 21. Wyścigu Górskiego Prządki wygląda następująco:

Piątek 24.05
9:30 – 18:30 Odbiór Administracyjny i Badanie Kontrolne

Sobota 25.05
9:30 1. Podjazd Treningowy
11:30 2. Podjazd Treningowy
14:00 1. Podjazd Wyścigowy
16:00 2. Podjazd Wyścigowy
Ok. 45 minut po ostatnim podjeździe wyścigowym Ceremonia wręczenia nagród za 3 Rundę GSMP i 4 Rundę MMSR (Budynek OSP Korczyna ul. Szczepanika 2)

Niedziela 26.05
9:00 1. Podjazd Treningowy
11:00 2. Podjazd Treningowy
13:00 1. Podjazd Wyścigowy dla wszystkich klasyfikacji
15:00 2. Podjazd Wyścigowy dla wszystkich klasyfikacji.
Ok. 45 minut po ostatnim podjeździe wyścigowym Ceremonia wręczenia nagród (Budynek OSP Korczyna ul. Szczepanika 2)

Wyniki na żywo będzie można śledzić na stronie www.wyniki-online.pl