Dubai i Petit wygrywają I Rundę GSMP

Dubai i Petit wygrywają I Rundę GSMP

21 maja 2022 0 przez Monika Fiejdasz

Ulewny deszcz przywitał w sobotni poranek 73 kierowców, startujących w pierwszym dniu 19 Wyścigu Górskiego Prządki – Valvoline. Mimo ekstremalnie złych warunków pogodowych pierwszy przejazd treningowy I Międzynarodowego Pucharu FIA w Wyścigach Górskich (FIA IHC) i I Rundy GSMP, odbył się bez niebezpiecznych zdarzeń, a klasę pokazał młody kierowca Automobilklubu Małopolskiego Krosno, Jakub Ulanowski ( POL Mitsubishi Lancer), który pojechał szybciej od wracającego na polskie trasy Dubai’a ( POL Mitsubishi Lancer Bergmonster i krośnieńskiego duetu z zespołu Borg Warner Racing Team – Karola Krupy ( POL Skoda Fabia) Szymona Piękosia (POL Mitsubishi Lancer ). Drugi podjazd treningowy odbył się już na wysychającej nawierzchni, Nad Korczyną zaświeciło słońce .Podjazd pokazał się pechowy dla Ulanowskiego, który zniszczył przód swojego Lancera, i stracił szanse na pierwsze punkty w sezonie. Tym razem najszybciej pojechał Karol Krupa, wyprzedzając Dubai’a i Piękosia.
Znakomite warunki pogodowe spowodowały, że kierowcy zaczęli jechać coraz szybciej, bijąc rekordy na nowej, skróconej (w porównaniu z poprzednimi osiemnastoma wyścigami) do 3820 metrów trasie. Najpierw pojawienie się czerwonej flagi, wstrzymującej wyścig spowodował Miroslav Sutlak ( SVK Skoda Fabia) uderzając w barierę i blokując trasę, pod koniec stawki niegroźną kolizję zaliczył także Tonino Cossu, dla którego był to, podobnie jak dla innych kierowców klasyfikowanych w FIA IHC podjazd treningowy. Znakomitym czasem 1:37,412 popisał się Dubai, kolejnych Polaków – drugiego Piękosia i trzeciego Krupę, dzieliły tysięczne części sekundy!
Drugi podjazd wyścigowy to kolejny popis Dubaia, który po raz kolejny, z czasem 1:36,752 ustanowił rekord trasy, wyprzedzając Krupę i Piękosia.
W kat. 1 – samochodów z nadwoziem zamkniętym, I Rundę GSMP wygrał Dubai; jego średnia prędkość wynosiła 142 km/h. Na drugim stopniu podium stanął Krupa, puchar za trzecie miejsce wywalczył Piękoś.
W kat. 2 – samochodów z nadwoziem otwartym, wygrał faworyt: Sebastien Petin (FRA Nova NP. 01-2), wyprzedzając debiutującą w bolidzie Annę Ambruz ( SVK Tatuus FR 2000) i Martina Juhasa, mistrza Polski w tej kategorii z 2021 ( SVK Lola B02/50.
Wielkie ściganie w Korczynie rozpocznie się jutro, kiedy kierowcy klasyfikowani w FIA EHC będą jechać swoje podjazdy wyścigowe; będzie to także II Runda GSMP i VI Runda Międzynarodowych Mistrzostw Słowacji.
19. Wyścig Górski Prządki – Valvoline, został objęty patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego.