56 ZAWODNIKÓW ZAKOŃCZY SEZON W KORCZYNIE

56 ZAWODNIKÓW ZAKOŃCZY SEZON W KORCZYNIE

25 września 2019 Wyłączono przez admin
56 kierowców zgłosiło się na 16 Wyścig Górski Prządki, który zakończy sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Oprócz nich, w zawodach organizowanych przez Automobilklub Małopolski Krosno wystartuje także 12 zawodników – amatorów, biorących udział w równolegle rozgrywanych 3 i 4 Rundzie Mistrzostw Podkarpacia w Jeździe na Regularność. Po raz kolejny zawody rozgrywane na trasie Korczyna – Czarnorzeki będą bardzo pasjonujące: na liście zgłoszeń finałowych rund GSMP znaleźli się zarówno kierowcy, którzy już zapewnili sobie tytuły mistrzowskie sezonu, jak i ci, którzy jeszcze rywalizować będą o miejsca na podium w grupach i klasach. Listę zgłoszeń otwiera Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer Evo V AMS), który dziewięcioma zwycięstwami zapewnił już sobie tytuł Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej samochodów Kat I i II „ z dachem”. Za jego plecami o miejsca na podium generalki  ścigać się będą kierowcy z grupy SC („supercars”) Andrzej Szepieniec (Mitsubishi Lancer) i Dubai (Mitsubishi Lancer Bergmonster) oraz, wciąż mający arytmetyczne szanse na sklasyfikowanie w pierwszej trójce Tomasz Myszkier (Skoda Fabia WRC), Michał Ratajczyk (Mitsubishi Lancer)  i Waldemar Kluza (Skoda Fabia). Myszkier, liderujący w Grupie E 1 ma za plecami Ratajczyka, tracącego 30 punktów, musi więc dojeżdżać do mety w czołówce tej grupy, żeby zdobyć tytuł mistrzowski. Za nimi w grupie znajduje się pewien już swojego miejsca na koniec sezonu Gabriel Kubit (Honda Integra), który już wygrał klasyfikację kierowców aut napędzanych na jedną oś, zdobywając – jak dotychczas – komplet punktów. W Grupie A także nie ma jeszcze ostatecznych rozstrzygnięć w zmaganiach o tytuł mistrzowski. Jak na razie prowadzi Roman Baran (Mitsubishi Lancer), szanse na wygraną ma wciąż Robert Sługocki (Mitsubishi Lancer). Ciekawy pojedynek o drugie miejsce w narodowej grupie A/PL stoczą w Korczynie jeżdżący Mitsubishi Lancerem Marcin Dopierała i Maciej Serafin, dysponujący Renault Clio. W najpopularniejszej krajowej  grupie E 0 także czeka nas ciekawy pojedynek. Aby zachować pierwsze miejsce lider grupy – Janusz Grzyb (Honda Civic Type R FN2) nie może stracić zbyt wielu punktów do zajmujących kolejne miejsca Pawła Frączka (Honda Civic Type R) i Piotra Staniszewskiego (Honda Integra). Grupę N – aut produkcyjnych reprezentować będzie jedynie Leszek Orzechowski (Seat Ibiza Cupra TDI). Wśród zawodników pojawi się jedyna kobieta startująca w GSMP 2019 – Anna Gańczarek-Rał (Fiat Cinquecento). Marcin Kacperek, tegoroczny Mistrz Polski GSMP Hist. Tym razem zgłosił swoje BMW 318 is w kategorii aut współczesnych – klasie A/PL -2000. Marcin Fiejdasz, Dyrektor 16 Wyścigu Górskiego Prządki:
Po raz kolejny Automobilklub Małopolski Krosno otwiera i zamyka sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Zaczęliśmy międzynarodowymi wyścigami w Załużu, będącymi także Rundami FIA IHCC – Pucharu FIA w Wyścigach Górskich i FIA CEZ – Mistrzostw Europy FIA Strefy Centralnej a kończymy Wyścigiem Górskim Prządki. Obie imprezy co roku są bardzo wysoko oceniane przez władze FIA – Międzynarodowej Federacji Samochodowej i Polskiego Związku Motorowego. Cieszę się bardzo, że po raz kolejny w Korczynie pojawią się czołowi zawodnicy wyścigów górskich, a w szczególności ci, którzy mimo iż  zapewnili już sobie tytuły mistrzowskie w sezonie 2019, wystartują także  w tym wyścigu. To Ich podziękowanie dla wszystkich Kibiców, którzy towarzyszyli kierowcom w tym roku.   Wyścig Górski Prządki organizowany jest po raz 16 – ty i jest jedną ze sportowych wizytówek Podkarpacia. Organizacja tego typu wydarzeń wymaga ogromnego zaangażowania zarówno krośnieńskich działaczy sportowych jak i współpracujących z nami innych automobilklubów, samorządów, służb mundurowych i firm i osób prywatnych które nas wspierają. Wyścig i związane z nim utrudnienia w ruchu spotykają się co roku z życzliwością Mieszkańców; mam nadzieję, że stwarzane co roku przez zawodników widowisko i przyjazd tysięcy Kibiców, którzy po tak gościnnym przyjęciu chętnie powracają w nasze piękne okolice rekompensują te niedogodności.   Pragnę wszystkim za to serdecznie podziękować.
Trasa 16 Wyścigu Górskiego Prządki liczy 4 540 metrów, jej rekordzistą z czasem 1:48,902 jest ubiegłoroczny Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej Michał Ratajczyk. Zawody rozpoczną się w piątek 27 września Badaniem Kontrolnym przeprowadzanym na Rynku w Krośnie. W sobotę 28.09  i niedzielę 29.09 podjazdy treningowe będą się rozpoczynać na Rynku w Korczynie o godz. 8.30, zaś wyścigowe zaś podjazdy wyścigowe o godz. 14.00 (sobota) i 13.00 (niedziela). W sumie kibice obejrzą zawodników na trasie aż 9 razy. Jak co roku organizatorzy z Automobilklubu Małopolskiego Krosno przygotowali szereg atrakcji dla kibiców. Po raz kolejny stawiają na rodzinne kibicowanie zawodom. Obejrzeć będzie można galerię aut znanych z popularnych kreskówek czy pojazdów, jakimi jeździły największe gwiazdy filmowe. Posilić się będzie można w licznych FoodTruckach, do miejsc kibicowania na trasie wyścigu dowozić będą specjalne busy. Patronat nad 16 Wyścigiem Górskim Prządki objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.