Historia

W roku 1970 grupa miłośników motoryzacji z Krosna, w osobach Kazimierz Wiśniewski, Kazimierz Paczosa, Tadeusz Węgrzyniak, Jan Kołder oraz Leszek Ćwiok zorganizowali powstanie Delegatury Automobilkubu Rzeszowskiego w Krośnie. Na zebraniu organizacyjnym powołano Zarząd w składzie:
Prezes – Kazimierz Wiśniewski, v-ce Prezes – Tadeusz Węgrzyniak, v-ce Prezes d/s organizacyjnych – Leszek Ćwiok, Skarbnik – Kazimierz Paczosa.

Do naszego klubu przystąpili sympatycy z Biecza ze sławną rodziną Czocharów oaz z Jasła.

Już w 1970 roku przeprowadzono na płycie lotniska kilka prób sprawnościowych ogólnodostępnych, umożliwiających ćwiczenie umiejętności kierowców na śliskiej
nawierzchni. W 1971 roku zorganizowano I Rajd Podkarpacki w którym brali udział zawodnicy z naszego klubu z Krosna, z Biecza i Jasła oraz z Automobiklklubu Rzeszowskiego. Rajd Podkarpacki w kolejnych latach z klubowego przeistaczał się w rajd o randze mistrzostw okręgu, następnie o mistrzostwo strefy południowo wschodniej PZM-ot obejmującej woj. rzeszowskie i lubelskie. Bardzo często na nasze imprezy przyjeżdżali zawodnicy z Łodzi. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem zawodników z uwagi na to, że nie różniła się wiele od imprez które zaliczane były jako eliminacje do Mistrzostw Polski.

Początkowo reprezentantami naszego klubu w popularnych rajdach na terenie woj. rzeszowskiego, byli: Kazimierz Nowak/ Grzegorz Guzik – Fiat 850 Sport Coupe, Gabriel Paczosa/ Krzysztof Masłyk – Syrena, Henryk Mandera/ -,Wartburg 353, Jerzy Wiszyński/ – Moskwicz, Edward Węklar/ Zbigniew Przytocki – Skoda, Bronisław Kolanko – Trabant 601, Jan Hebzda/ – Fiat 125, Edward Kozłowski – Fiat 128.

W roku 1977 nasza załoga Gabriel Paczosa/ Jan Fołta – Fiat 126p brała udział w I wyścigu wielogodzinnym na otwarcie Toru Wyścigowego „Kielce Miedziana Góra"
Nasi zawodnicy odnosili sukcesy w rajdach zaliczanych do Mistrzostw Okręgu PZM-ot Rzeszów oraz Strefy Południowo Wschodniej PZM-ot ( Rzeszów – Lublin).
Nasza załoga Jan Fołta/ Gabriel Paczosa w samochodzie Fiat 128 3p , zdobyła I v-ce Mistrza Strefy Poł.Wscodniej w klasyfikacji generalnej za 1981 rok.

Wywiad z Grzegorzem Krzemieniem

Inauguracja Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski w tym roku rozegrana na trasie z Wujskiego do Tyrawy Wołoskiej odbędzie się po raz 41 w historii. Organizowana przez blisko 30 lat impreza przez ekipę Automobilklubu Małopolskiego w Krośnie, doczekała się rundy Międzynarodowego Pucharu FIA w Wyścigach Górskich oraz rundy Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Wyścigach Górskich.

Dzisiaj niewiele osób pamięta już pierwsze edycje Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego. Jednym z nielicznych jest Grzegorz Krzemień, członek Automobilklubu Małopolskiego i organizator BWG od jego początku.

Zapraszamy na wywiad z najstarszym organizatorem, w którym uchylimy rąbka tajemnicy „Załuskich Patelni”.

Grzegorz, jesteś jedyną osobą, która organizowała Bieszczadzki Wyścig Górski 41 razy.

Nie. Jest jeszcze kilka osób, które są związane z Bieszczadzkim Wyścigiem Górskim, jednak z różnych powodów nie angażują się bezpośrednio w organizację.

Jak wyglądały pierwsze wyścigi w Załużu?

Były trochę inne jeśli chodzi o organizację, trasę, sposób sędziowania, czy kibiców. Myślę, że od 1979 roku są kibice którzy wiernie kibicują wyścigowi od jego początku.

Co zmieniło się przez te 41 lat w wyścigach górskich?

Zmieniła się trasa: długość, nawierzchnia, bariery na prawie całej trasie, dodatkowo bariery z opon jako dodatkowe zabezpieczenie to jeśli chodzi o Załuż. Na przestrzeni lat w Polsce zmieniły się miejsca w których rozgrywane były wyścigi. Mam nadzieję, ze wróci do kalendarza „Góra Św. Anny”.

Klimat BWG zawsze przyciągał kibiców na „Patelnie”?

Od samego początku są to miejsca najbardziej przez kibiców ulubione, bo tam zazwyczaj najwięcej się dzieje – najbardziej widowiskowe.

BWG to wyjątkowy wyścig. Dlaczego?

Jest jednym z pierwszych wyścigów i cały czas się rozwija, jeśli chodzi o rangę zawodów.

GSMP Załuż od zawsze związany był ze startami bolidów formuły.

O ile pamiętam to odbyło się kilka zawodów gdzie nie startowały formuły, ale w większości to tak.

Przez 41 lat zgromadziłeś wspaniały materiał fotograficzny, dokumentujący organizację zawodów. Nie myślałeś o przygotowaniu wystawy?

W sumie jest to 41 Bieszczadzki Wyścig Górski. Pierwszy wyścig odbył się w 1979 roku.  41 dlatego, że były sezony gdzie był organizowany dwukrotnie w trakcie roku. Jedną z edycji wyścigu zostały Prządki w Korczynie i to się zmieniło.

Trochę się tego uzbierało, ale znam kilka osób, które też mają niezłe zbiory. O wystawie szczerze mówiąc to nie myślałem. Kilka lat temu została wydana ksiązka mówiąca o historii BWG, której autorem jest Barbara Stryszowska, córka Prezesa Henryka Stryszowskiego, współtwórcy wyścigu. Właśnie tam wykorzystanych zostało kila moich zdjęć.

BWG od kilku lat jest międzynarodowym wyścigiem i z roku na rok jest organizowany coraz lepiej. Jest chwalony przez międzynarodowych obserwatorów FIA. A jaka jest twoja ocena?

Na pewno sporo się zmieniło i zmienia się na plus. Rezultatem jest wysoka ocena wyścigu przyznana przez obserwatorów FIA. W ślad za tym idzie wzrost rangi zawodów.

Załuż miał wielu zwycięzców, którego ty pamiętasz najlepiej?

Trudne pytanie. Na przestrzeni tych ponad trzydziestu lat było ich sporo. Startowali u nas zawodnicy z wyścigów płaskich, górskich czy rajdów. Byli tacy jak: Marian Bublewicz, Bogdan Hering, Antoni Frączek, Błażej Krupa i wielu innych. Jednym z nich był np. Andrzej Godula startujący początkowo Trabantem, później formułą. Załuż to wyścig, przez który przewinęły się całe klany wyścigowe. Była cała rodzina Podolskich. Z naszych zawodników pamiętam Mariusza Borczyka, którego syn Arek startuje teraz w GSMP. Był A. Frączek jadący maluchem. Później formułą startował jego syn Paweł. Jan Fołta, a teraz Sebastian, jego bratanek, jeździ formułą i jest klasyfikowany bardzo wysoko. Marek Ryndak. Bogdan Wozowicz i po latach jego syn Grzegorz. Jest rodzina Strzeleckich – Jarosław startował w latach 80-tych, a jego syn Łukasz prowadzi od blisko 10 lat portal www.wyscigigorskie.pl. Oczywiście jest też i klan Steców – Wiesław Stec, Zbigniew Stec oraz Mariusz Stec. Tak jak widzisz jest ich sporo trudno wszystkich wymienić.

Z Grzegorzem Krzemieniem rozmawiał Rzecznik Prasowy 41 BWG Łukasz Strzelecki.
Źródło: https://www.pzm.pl/news/41-edycji-bieszczadzkiego-wyscigu-gorskiego-wywiad-z-grzegorzem-krzemieniem